Perkusja - niezwykły instrument, na jakim można grać jedynie wtedy, kiedy spełniamy jeden ważny warunek

Mimo iż w potocznym podejściu perkusja to tylko ”uderzanie” w bębny, prawda jest zupełnie inna - to jeden z trudniejszych instrumentów, którego opanowanie zajmuje długie lata. Skąd więc to bagatelizowanie jego wagi? Z pewnością jest to efekt tego, że wiele osób zna perkusję jedynie z jej rozrywkowej wersji, ze zwykłego zestawu perkusyjnego, jaki pojawia się w praktycznie każdym teledysku w TV.

gra na perkusji
Author: bigdrumthump.com
Source: http://www.flickr.com
O jakimże warunku tak tajemniczo napisano na początku? Jaką cechę koniecznie należy posiadać, by w ogóle móc myśleć o grze na perkusji? Dla osób, jakie chociaż trochę znają się na muzyce, odpowiedź jest prosta - absolutnie konieczna jest wybitna podzielność uwagi. Dlaczego? Bo gra na perkusji to nie gra na pojedynczym instrumencie, ale na paru na raz. Doskonale widać to na przykładzie wszelkich koncertów muzyki rozrywkowej - perkusiści siedzą przed zestawem, na który składa się kilka typów oraz wielkości bębnów, a poza tym - różnorodne talerze. Opanowanie takiej ilości instrumentów do takiego stopnia, by można było na nich swobodnie grać, jest niezwykle trudne. Jednak gra na tym nawet całkiem rozbudowanym zestawie to nic w porównaniu do klasycznej perkusji. Z pewnością wiele osób teraz się dziwi, o co chodzi. Jednakże perkusja, w najprawdziwszym rozumieniu tego słowa, to zestaw zróżnicowanych instrumentów o bardzo szerokiej i zróżnicowanej historii. W jego skład wchodzą na przykład wibrafon, dzwonki, talerze i mnóstwo innych, w sumie kilkadziesiąt. To właśnie na tych instrumentach uczy się w szkole muzycznej. Z znanym powszechnie zestawem w zasadzie najbardziej łączy je to, iż do grania na nich stosuje się pałki, o wiele bardziej te instrumenty przypominają przynajmniej cymbałki niż bębny. Często gra się na nich dzierżąc w każdej dłoni po dwie pałeczki, co dla sporej liczby ludzi samo w sobie jest problemem, już nie mówią o grze na tych instrumentach. Naturalną sprawą jest tutaj fakt, iż osoby bez podzielności uwagi będą miały ogromne problemy z takim instrumentem.

Współcześnie perkusja robi się coraz bardziej popularna. Dawniej dzieci uczyły się zazwyczaj gry na skrzypcach lub pianinie, dziś wiele z nich śni o perkusji. perkusja dla początkujących to zajęcia, jakie prowadzone są nie jedynie przez szkoły muzyczne, ale także przez wszelakie domy kultury. Można tam uczyć się gry na zwykłym zestawie, ale także na klasycznych instrumentach.

Warto zaciekawić swoje dzieci taką ewentualnością!